Szukaj
O mediach
  Media otaczają nas każdego dnia. To jedna z największych form przekazu informacji na świecie. Do jej grupy możemy zaliczyć gazetę. To jedna z pierwszych form jaka powstałą. Nazwa pochodzi od słowa gaza gdyż tak określano monetę, za którą można było kupić pierwsze egzemplarze. Gazety we właściwym rozumieniu tego słowa zaczęły ukazywać się już w 1609 roku a jednym z pierwszych egzemplarzy była gazeta Relation, drukowana w Strasburgu. W dzisiejszych czasach nieco spadła popularność papierowej formy ale znalazła ona swoje odzwierciedlenie w elektronicznej wersji, przekształcając się w różnego rodzaju portale informacyjne. Kolejnym rodzajem mediów jest radio. Za wynalazcę powszechnie uważany jest Guglielmo Marconiego. W późniejszym czasie jednym z konkurentów tego wynalazku był Nikola Tesla. Pierwszy przekaz za pośrednictwem fal radiowych miał miejsce w 1984 roku. Ta dziedzina w porównaniu z gazetą, nie straciła swojej popularności a wręcz przeciwnie. Jest to jeden z bardziej wartościowych środków przekazywania informacji. Najbardziej popularnym medium w obecnych czasach stała się telewizja.

  To właśnie w niej możemy znaleźć wszystkie aktualne informacje z całego świata. To przekaz audiowizualny i to pewnie właśnie dlatego szybko zyskał tak ogromną popularność. Pierwsza transmisja odbyła się 27 stycznia 1928 roku. Był to przekaz czarno-biały. Natomiast pierwsza transmisja w kolorze ukazała się kilka miesięcy później w lipcu. Swoją największą popularność zyskała dopiero po II wojnie światowej gdzie według danych Szwajcarskiego departamentu poczty w roku 1960 odnotowano 86 milionów odbiorników telewizyjnych na całym świecie. W dzisiejszych czasach nie sposób jest zliczyć wszystkich urządzeń gdyż każdego dnia azjatyccy producenci tworzą ich milionowe ilości. Ostatnią, ale nie ostatnią pod kątem popularności drogą przekazywania informacji jest internet. Początki internetu sięgają lat 60. Do dziś dzień jest to najszybciej rozwijająca się gałąź masowego przekazywania informacji. Bez internetu nie wyobrażamy sobie życia. Media to bardzo ważna część naszego życia. Trzeba jednak uważać na swoją podatność na dostarczane przez nie informację i zachować racjonalny stosunek do każdej z nich.

7Media dzisiaj to ogromny i potężny koncern, które jest niezwykle potrzebny. Środki masowego przekazu, codziennie dostarczają nam wiadomości z całego świata. Ja osobiście nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że nie mam informacji co się dzieje na świecie. Oczywiście są tego plusy i minusy. Niewątpliwym plusem tego przedsięwzięcia jest możliwość otrzymywania informacji codziennie z całego świata. Jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Niestety wśród tych wszystkich informacji znajdują się też informację mniej chciane przez społeczeństwo. Niestety nie jesteśmy zablokować tego kanału wiedzy, który nie jest przyjemny. Mowa o wszystkich tragediach, wypadkach, wojnach itd… Problem myślę leży w tym, że media uznały, że im więcej takich informacji dotrze do wiadomości publicznej. Ludzie się opamiętają i zrozumieją, że tak nie należy robić. Niestety patrząc z perspektywy czasu nic chyba do nas nie dociera.

Dlaczego się tak dzieje? Jest to pytanie bardziej z natury filozoficznej, które wymaga głębszej analizy. Jednak jedno jest pewne. Po mimo tego, że media przekazują nam nie tylko pozytywne i chciane informacje ludzie dalej chcą tego słuchać. Nie wyłączają radia czy też telewizji. Po części jest to jakaś karma dla ludzi, którzy cieszą się z czyjegoś nieszczęścia. Po przez media można dotrzeć do bardzo dużej liczby społeczeństwa. Oczywiście media dziś a kiedyś to ogromna przepaść. Sama technologia, która była wcześniej nie pozwalała na takiego rodzaju transmisję i takiej jakości jak teraz. Technologia poszła do przodu i razem z nią jakość przekazu informacji. Bardzo dużo tak zwanego ruchu medialnego przeniosło się do internetu. Internet to bardzo potężne źródło gdzie media mają swoje miejsce. Porównując siłę telewizji i radia do internetu można by spekulować jaki sposób jest lepszy. Jedno jest pewne media dzisiaj odgrywają ogromną rolę w społeczeństwie. Czy jest ona potrzebna. Co ma na celu? Jak z niej korzystać, tak aby wyciągać informację te które potrzebujemy. Omijać te negatywne wiadomości, których nie chcemy słyszeć. Wydaje mi się, że uczestnicząc w tym procesie jest to nie możliwe.

 

3 komentarze do “Rola mediów w społeczeństwie?”

 • Astrex:

  Co jak co ale rola mediów jest bardzo duża w społeczeństwie, właściwie można powiedzieć że mogą one robić co tylko chcą

 • Voops:

  no to fakt, media naginają strasznie rzeczywistość

 • Eldo:

  manipulacja w mediach jest ohydna, szkoda tylko że nie każdy potrafi ją wychwycić